Láska

Proč je láska krásná

Láska - nic než chemie?

Řada odborníků se již léta dohaduje, co je to láska. Zatímco jedni říkají, že láska není nic než geny a hormony a že pocit zamilovanosti by dokázali „vyrobit“, další si myslí, že láska vůbec neexistuje. Někteří si myslí, že láska možná je, ale cesta k ní je nanejvýš svízelná, takže lidé hledají náhražku za lásku jinde. Nejvíc je ale naštěstí těch, kteří v opravdovou lásku věří a upozorňují: Je třeba hledat.

Láska a geny? Ano, je tomu možná tak, vždyť tělo je složené z chemických látek a intenzivní pocit lásky určitě budou dobrovázet chemické reakce. Ukazováček bychom ale měli vztyčit při slovech "nic než". Láska přeci nemůže být jen a jen geny a nic víc. Co bychom pak řekli na případy, kdy se jeden z partnerů něčeho vzdal, udělal kompromis, něco obětoval pro dobro toho druhého. Vždyť i geny by považovaly za svůj prvořadý úkol blaho celku, jen a jen geny by kompromisy nedělaly.

Novodobý lektvar lásky?

Vědci vykřikují do světa: Už to nebude trvat dlouho a vynalezneme pilulky na lásku. Možná i proti nevěře. Člověk si připadá jako v pohádce. Představa, že si koupíte pilulky a zamilujete se do prvního člověka, kterého uvidíte, opravdu odpovídá nějakému kouzelnému lektvaru na lásku, který pro vás připravila čarodejnice v místním Zakázaném lese. Ovšem je nutno zeptat se: Kdo z nás by chtěl každé ráno polykat pilulky, které zaručí to, že druhou osobu budete milovat? Není to jaksi morálně špatně? Láska se tedy stane záležitostí pilulek?

Proto pokud někoho milujete upřímnou láskou i bez pilulek, nemyslete si, že jste nějakým způsobem mimo a že to není možné. Je to možné, funguje to tak po staletí. Nedejte se odradit soudobými vědeckými vynálezy, protože ty nemusejí vždy zaručovat jen blaho a spokojenost člověka a nejsou vždy jen dobrými počiny.

Láska - nic než chemie?, http://www.prakticky-zivot.cz